Keväiset terveiset puutarhaseurasta,
tapahtumat pyörähtävät käyntiin ja puutarhaihmiset pääsevät lempiharrastuksensa pariin.

MAALISKUU
Ensimmäisenä pidetään Kylvöilta 4.3. klo 18 Perillistenkadun kerhotilassa, sisäänkäynti Mutkakadun puolelta. Puheenjohtaja Jukka Kolehmainen antaa vinkkejä onnistuneisiin kevätkylvöihin. Tervetuloa.

Ruukkujen tuunaus eli pintakoristelu on vuorossa 14.3. klo 13, ja se pidetään osoitteessa Kansolantie 101. Ajo-ohje: 6-tien rampista Nuijamaantielle, n. 10 km, kääntyy viitta Kansola kohdalta, mäki ylös-alas, n.1 km, kanavan yli, sitten vasempaan. Ruukkuja on varattu valmiiksi, mutta voit ottaa oman ruukun mukaan. Koristellaan esim. simpukoilla, joita on simpukka-amppeleissa, (kierrätystä) tai pitsillä, pähkinänkuorilla, helmillä, koruilla jne. Ota mukaan liimapistooli, jos on (muutama löytyy), nokkapihdit tai sivuleikkurit. Kahvitarjoilu nyyttäriperiaatteella, eli voit tuoda jotakin mieleistäsi kahvileipää, jos haluat.
Kimppakyyti lähtee Rajamarketin lentokentän puoleisesta päästä klo 12.30, jos et mene suoraan paikalle. Ilmoittaudu Kirsille sähköpostilla kipamkokkonen(at)gmail.com tai tekstiviestillä Lailalle 050 4617627. Tervetuloa askartelemaan.

Keväisen kukka-asetelman tekokurssi 26.3. klo 18 Monarin askarteluhuoneessa, ohjaajana Lea Heiska. Ilmoittautuminen 18.3. mennessä sähköpostilla lea.heiska(at)pp.inet.fi , tai tekstiviestillä 050 4946210, myös tiedustelut tästä numerosta.
Kurssin hinta on 15 €, ja siihen sisältyvät kaikki tarvikkeet, astia ja kukat. Ota mukaan oma veitsi ja sivuleikkurit tai pihdit. Varaa sopiva raha maksua varten. Tervetuloa.

Miun seurassa kaikki kukoistaa -sarjakuvanäyttely Luumäen kirjastossa: strippejä pihan ja puutarhan hoidon onnistumisista ja kömmähdyksistä.

HUHTIKUU
Kevätmessuiksi valittiin tänä vuonna Lahden Pihapiirimessut 25.4. Menomatkalla käynti Benjamin Maatilatorilla Iitissä. Lähtö klo 8.30 Peltolan koulun tilauspysäkiltä ja paluu noin klo 17.  Matkan hinta on 45 €  jäseniltä ja 50 € ei- jäseniltä. Hintaan sisältyy kuljetuksen lisäksi pääsylippu, vaatesäilytys, buffet-lounas ja kahvi messuilla. Matka toteutuu, kun lähtijöitä on 25 henk.Ilmoittautumiset 12.4. mennessä Ullalle, 040 7231129, mieluiten tekstiviestillä. Matka maksetaan tilille FI62 5620 0920 2007 47, viite 4475, 15.4. mennessä.
Tervetuloa messumatkalle. Lisäinfoa: http://www.lahdenmessut.fi/fi/tapahtuma/pihapiiri ja http://www.lihatori.fi/myymalat/maatilatori

TOUKOKUU
Tallinnan hotellimatka ja käynti Türin kukkamarkkinoilla 16. – 17.5.2015
Matkan hinta jäseniltä 165e / hlö H2 ja ei – jäseniltä 170€ / hlö St. Olav- hotellissa, edellyttäen 30 matkustajaa.
Hintaan sisältyvät kuljetukset, bussi mukana koko matkan ajan, majoitus 1 yö hotellissa aamiaisella, laivamatkat Hel-Tal-Hel kansipaikoin, käynti puutarhamyymälässä ja käynti Türin kukkamarkkinoilla. Lähtö n. klo 6.15 Hakalin St1 asemalta,- Lauritsala – Matkakeskus 6.30 – Huhtiniemi jne. ja paluu su Helsingistä klo 19, kun laiva saapuu satamaan.
Ilmoittautumiset Jukalle, 0400658198, mieluiten tekstiviestillä, tai jukka.p.kolehmainen(at)saunalahti.fi su 22. 3. mennessä. Matka maksetaan, kun lähtijöiden määrä on varmistunut, viimeistään 28.3., tilille FI62 5620 0920 2007 47, viite 4501. Ilmoittautuneilta tarvitaan syntymäajat (pv.kk.vvvv) ja huonejaot ennen matkaa. Passi tai virallinen hlökortti mukaan.
Tervetuloa mielenkiintoiselle matkalle, toivottavasti saadaan kaikki paikat täyteen, niin matka toteutuu tällä hinnalla.

Jäsenasiat
Sääntömääräinen vuosikokous pidettiin 9.2.2015, ja puheenjohtajana jatkaa Jukka Kolehmainen.
Hallitus valitsi varapuheenjohtajaksi Ulla Leinosen, sihteeriksi Laila Juutin, ja varainhoitajan pesti on vielä avoinna. Muut hallituksen jäsenet ovat Aila Anttonen, Lea Heiska, Marko Kauppinen, Anneli Mikkola, Aila Neuvonen ja Leena Partanen.
Jäsenmaksuksi päätettiin 15 €, ja maksulappu viitenumeroineen on kirjeessä. Toivomme, että suoritat maksun maaliskuun loppuun mennessä. Jos haluat erota seurasta, ilmoita lprpuutarhaseura(at)gmail.com tai sihteerille
050 4617627, vaikka tekstiviestillä.
Seuran kotisivut ovat osoitteessa www.lprpuutarhaseura.com , ja sieltä voit katsoa tulevia tapahtumia, kuvia tapahtumista, reseptejä ym. Avaamme myös facebook- sivut, siitä tietoa myöhemmin.

Sähköpostiosoitteiden @ on muutettu (at) muotoon roskapostin välttämiseksi. Pahoittelen siitä johtuvaa vaivaa, mutta toivon että tapahtumista löytyy jokaiselle jotakin, ja ilmoittautuminen sujuu ongelmitta.

Oikein mukavaa kevätaikaa kaikille, nähdään tapahtumissa,
Laila Juuti, sihteeri

LAPPEENRANNAN SEUDUN PUUTARHASEURAN TOIMINTASUUNNITELMA 2015

Tammikuu Hallituksen kokous
Helmikuu Hallituksen kokous.
Vuosikokous 9.2. klo 18 Perillistenkatu 3. Timo Taskinen kertoo viiniköynnösten kasvatuksesta ja sopivista lajikkeista Suomessa.
Järjestäytymiskokous 15.2.
Maaliskuu Hallituksen kokous.
Kylvöilta -luento Perillistenk.3.ssa 4.3. klo 17.
Ruukkutuunaus Kirsi Kokkosella 14.3.
Asetelmien- ja kimppujen teko Monarilla 26.3. klo 18 -21. Lea Heiska opastaa
Miun Seurassa kaikki kukoistaa -näyttely Luumäen kirjastossa
Huhtikuu Hallituksen kokous.
Freezmanin Puutarha. – Lahden pihapiiri- ja Puutarhamessut 25.4.
Käynti menomatkalla Benjamin Maatilatorilla
Toukokuu Hallituksen kokous
Vierailu Ansarissa
Türin matka 16-17.5.
Taimien vaihtotori 23.5.
Kesäkuu Hallituksen kokous
Vierailu Kouvola -Iitti -seudun puutarhoihin 13.6. mm. Virpi Petäjämäen hiekkaviljelykset.
Avoimet puutarhat 28.6.
Heinäkuu LOMA
Pihakävelyt
Elokuu Hallituksen kokous
Loviisan avoimet pihat 29.8. – Pihakävelyt
Syyskuu Hallituksen kokous.
Sipulit. – Hannu Tolonen Lpr:n kaupungin puistot
Lokakuu Hallituksen kokous.
Kevätsipulien istutus (astioihin)
Marraskuu Hallituksen kokous.
”Pikkujoulut” pe 20.11. alkaen klo 17
Toiminnan suunnittelua vuodelle 2016 Karhusjärven majalla
Joulukuu Hallituksen kokous