kesä2013 093

Syksy on saapunut ja olemme saaneet nauttia kuka runsaasta omena-, kuka marja- tai muusta sadosta.
Nyt on seurassamme tarjolla mukavaa askartelua lehtisadosta ja päästään kotia koristelemaan lehtiruusuilla.
Lokakuussa

Vaahteranlehtiruusu- ja kranssikurssi

Tarja Suomalainen opastaa vaahteranlehtiruusujen ja kranssien teossa la 18.10.2014 klo 12 kotonaan Kattelussaaressa Vehkataipaleella, osoite on Paukuntie 70, 54960 Vehkataipale.
Kimppakyydit lähtevät Rajamarketin lentokentän puoleisesta päädystä klo 11.30. Jos tulet mukaan Peltolan koulun pysäkiltä, ilmoita Lailalle puh. 050 461 7627.

Ota mukaasi tuoreita ja kauniita vaahteranlehtiä ruusujen tekoa varten. Kranssipohjan voit tehdä jo etukäteen vaikka oksista tai taipuisista versoista. Ota myös mieleisiäsi aineksia, esim. pihlajanmarjoja, ruusun kiulukoita, lumimarjoja, tammenterhoja, lepänkäpyjä, siemenkotia, villiviinin sinisiä marjoja, jäkälää, sammalta, käpyjä, liekoa tms.

Lisäksi tarvitset sidontaan sopivaa puolalankaa tai ohutta rautalankaa, leikkurit ja pihdit. Jos haluat tehdä ruukkuasetelman, ota savi- tai posliiniruukku ja siihen kuivakukkasieni.

Kahvitarjoilu.

Joulukuussa

Matka Joulumarkkinoille

Teemme matkan Porvoon Taidetehtaan Joulumarkkinoille la 13.12.14, jotka ovat eurooppalaistyyliset sisämarkkinat ja Asukasyhdistyksen tapahtumaan Brankkiksella, joka on Palokunnan talolla. Menomatkalla poikkeamme Brunbergin tehtaanmyymälässä ostoksilla ja paluumatkalla klo 16 Mustilan joulupuodissa. Uusi puoti on viinimyymälän yhteydessä ja meille on luvassa glögitarjoilu.

Lähtö Lpr:sta klo 7.30 Peltolan koulun pysäkiltä ja paluu on klo 18. Matkan hinta on jäseniltä 25 euroa, ei-jäsenet 30 euroa, sisältää vain matkan. Ruokailu Raxissa (entinen Pizza Rax), jos halukkaita ilmoittautuu.

Matka toteutuu mikäli lähtijöitä on vähintään 30 henk.

Voit ilmoittautua tekstiviestillä Annelille, puh. 040 581 9364 vko 42 alkaen,
tai sähköpostitse os lprpuutarhaseura(at)gmail.com marraskuun loppuun mennessä.

Matka maksetaan 5.12.2014 mennessä seuran tilille FI62 5620 0920 2007 47,
BIC: OKOFIHH. Laita viitenumeroksi 3913.
Aila Anttonen, sihteeri